Biuro Karier Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Wolantariat


Szukasz wolontariusza/ wolontariuszki?

Wyślij zgłoszenie! Pomożemy!

Wypełnij formularz


 

 
Czy można sprawić, że czas spędzony za granicą będzie nie tylko niezapomnianą przygodą i czasem rozwijania umiejętności językowych? Tak! Udany okres wolontariatu za granicą może być dobrym sposobem na pokazanie pracodawcy, że nie jesteś kimś, kto musi być "prowadzony za rękę", że dasz sobie radę w trudnej sytuacji. Wyjazd taki pozwala również ustalić jaśniej swoje interesy i cele zawodowe. Możesz pokazać, że nie tylko po prostu chcesz "pomóc". Bądź konkretny na temat swoich motywacji. Czas spędzony na zagranicznym wolontariacie jest też sposobem na pokazanie, że masz inteligencję emocjonalną (EI), jak i istotne "miękkie umiejętności" potrzebne praktycznie w każdej pracy: cierpliwość, determinację, efektywną komunikację czy zdolność myślenia szybko i skutecznie.

Gdy zdecydujesz się już na wyjazd wykorzystaj wszystkie możliwości jakie daje Ci praca w terenie. Rozwijaj swoje umiejętności zawodowe. Inicjowanie własnego rozwoju zawodowego podczas pobytu za granicą może czasami otworzyć nieoczekiwane i spontaniczne możliwości zatrudnienia. Świat możliwości stoi otworem!

Poniżej odnośniki do kilku ogranizacji, które zajmują się organizacją międzynarodowego wolontariatu w branży medycznej i nie tylko.
   

„PROJEKTOR – wolontariat studencki”
to ogólnopolski program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu. Program ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu studenci docierają do dzieci i młodzieży z małych miejscowości przekazując im wiedzę, ale także pozytywne wzorce i własnym przykładem zachęcają do dalszego rozwoju i nauki. 


Zasady Programu
W Programie mogą wziąć udział studenti, absolwenci (do roku od ukończenia studiów) oraz doktoranci. Zajęcia proponowane i realizowane przez studentów mają formę projektów edukacyjnych, dzięki czemu dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie. Projekty te prowadzone są w oparciu o przygotowane przez studentów scenariusze, których zakres tematyczny jest ustalany ze szkołą. Projekty dotyczą konkretnej dziedziny nauki, przedmiotu lub wybranego obszaru aktywności. 
 
Korzyści płynące z programu PROJEKTOR
Wolontariusze uczestniczący w programie, wykazują się zdolnościami twórczego myślenia, rozwijają umiejętności pracy w grupie oraz kompetencje związane z zarządzaniem projektem. Praca z dziećmi to również trening umiejętności interpersonalnych. Ponadto udział w programie jest doceniany przez pracodawców, dlatego zdobyte w ten sposób doświadczenia są cenną rekomendacją w przyszłej pracy.

Szczgółowe informacje na temat Programu Projektor znajdziesz tutaj. 

Także w wirtualnym świecie możesz pomagać, pracować i rozwijać się. E-wolontariusze z zacisza swojego domu, angażują się w prace organizacji czy instytucji. Pisanie artykułów branżowych, dyżury na facebooku organizacji czy opracowywanie projektów - możliwości są nieskończone, jak wszystko w Internecie. Korzyści są równie duże: doświadczenie w pracy zdalnej, tworzenie dokumentów online czy wykazanie się samodyscypliną – to tylko przykłady umiejętności, którymi możesz się pochwalić pracodawcom. Wszystkich zainteresowanych wirtualnym wolontariatem oraz tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy na stronę portalu poświęconego temu zagadnieniu. Portal ten umożliwia także nawiązanie e-współpracy z instytucjami i organizacjami. 

 

Wolontariusze – osoby starannie planujące swoją karierę zawodową? Z pewnością, bo praca za darmo także się opłaca! Możesz zyskać naprawdę wiele:

• odkryć nowe talenty i zainteresowania
• uwierzyć w siebie i własne możliwości
• rozwinąć wiele zdolności, których szukają pracodawcy, np.: umiejętności pracy w grupie, koordynowania pracy zespołu, sztukę wystąpień publicznych czy organizacji dużych imprez 
• poszerzyć praktyczną wiedzę z dziedziny, która Cię interesuje
• coś jeszcze? poznać nowych ludzi, nawiązać ciekawe kontakty (zawodowe i prywatne)  
• przeżyć niezapomnianą przygodę
• wywołać niejeden uśmiech

 
Co może robić wolontariusz?

Wolontariusz może pracować w organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych. Może brać udział np. w pracach biurowych, może tłumaczyć teksty z języków obcych, administrować stronę internetową organizacji. Może też zająć się koordynacją projektów czy pisaniem wniosków. Może również czuwać przy telefonie zaufania. Wolontariusze mogą zaangażować się w proces organizacji festynów czy konferencji. Mogą pomagać osobom niepełnosprawnym - dzieciom i dorosłym. Oprócz spędzania czasu z nimi, mogą uczestniczyć w ich rehabilitacji czy terapii. To tylko kilka możliwości - jest ich na prawdę wiele. Trzeba tylko rozglądnąć się dookoła. Pracując na rzecz innych, inwestujesz w siebie!
 
 Więcej informacji na temat wolontariatu oraz ofert pracy dla wolontariuszy znajdziejsz na stronach: